Skip to main content

میخواهیم به ۱۰ ویژگی مشترک زنان موفق بپردازیم، هر زنی تعریف خاص خودش از موفقیت را دارد؛ اما زن‌هایی موفقی در جهان وجود دارند که اسم‌شان زیاد شنیده می‌شود. زن‌های عمدتا معروفی که برای رسیدن به موفقیت دست به اقدامات ویژه اما اغلب مشترک زده‌اند. این طور که از بررسی زندگی این زن‌ها پیداست، تقریبا همه راه نسبتا مشابهی را طی کرده‌اند تا به این موقعیت فعلی رسیده‌اند. در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که زن‌ها همپای مردان کار می‌کنند و برای زندگی خود چشم‌انداز و هدف تعریف می‌کنند. این مقاله برای زنانی تهیه شده که می‌خواهند در مسیر زندگی و کار خود به موفقیت برسند.

هر زنی تعریف خاص خودش از موفقیت را دارد؛ اما زن‌هایی موفقی در جهان وجود دارند که اسم‌شان زیاد شنیده می‌شود. زن‌های عمدتا معروفی که برای رسیدن به موفقیت دست به اقدامات ویژه اما اغلب مشترک زده‌اند. این طور که از بررسی زندگی این زن‌ها پیداست، تقریبا همه راه نسبتا مشابهی را طی کرده‌اند تا به این موقعیت فعلی رسیده‌اند. در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که زن‌ها همپای مردان کار می‌کنند و برای زندگی خود چشم‌انداز و هدف تعریف می‌کنند. این مقاله برای زنانی تهیه شده که می‌خواهند در مسیر زندگی و کار خود به موفقیت برسند. ۱-اولین نکته درباره زنان موفق این است که نسبت به کار خود جدی هستند و احساسات عمیقی دارند. در کتابی آمده که «بدون احساسات و هیجان هر چقدر مهارت داشته باشید نمی‌تواند آن را بالفعل کنید.» اگر به کاری که انجام می‌دهید عشق ندارید، انگیزه ادامه مسیر را نخواهید داشت و در نهایت پیشرفت نخواهید کرد. برای خلاق بودن در کار باید اول عاشق کار خود باشید. تنها در این صورت است که وقت و تلاش زیادی را صرف کار مورد علاقه‌تان می‌کنید و در نهایت به پیشرفت می‌رسید.
۲-زنان موفق کمال‌گرای مطلق نیستند. یعنی از خودشان و محیط و جامعه اطرافشان انتظار کمال مطلق را ندارند. تحقیق‌ها نشان می‌دهد که اتلاف وقت و انرژی برای «کامل مطلق» بودن در مسیر حرفه‌ای در نهایت فرد را به افسردگی و ناامیدی می‌رساند. زنان موفق می‌دانند که همیشه نمی‌توانند بی‌عیب و نقص باشند و از عهده تمام کارهای جهان برنمی‌آیند. اینکه دائما در تلاش برای شکست دادن خودتان باشید، در نهایت تمام توانایی شما را برای کار کردن می‌گیرد، حالا بماند که برای روحیه‌تان هم می‌تواند مضر باشد.
۳-اکثر زنان موفق در نهایت رئیس می‌شوند. بسیاری از این دسته از افراد بر این باورند که اگر رئیس شوند، می‌توانند قوانین خودشان را تعیین کنند. سردبیر یکی از نشریه‌های مخصوص بانوان موفق آمریکا که یک خانم است، می‌گوید: «در کار هر چقدر مقام بالاتری داشته باشی، کارت آسان‌تر می‌شود و خب کنترل اوضاع را می‌توانی راحت‌تر در دست داشته باشی.» وقتی کنترل اوضاع بیشتر در دست شما باشد، قاعدتا روحیه بهتری خواهید داشت و محیط سالم و شادتری را برای خودتان و همکارانتان ایجاد می‌کنید.
۴-زنان موفق از ابتدا می‌دانند که روزی موفق خواهند شد. البته نه اینکه بتوان گفت هر زنی که به موفقیت خود ایمان دارد با هر میزان توانایی و استعدادی در نهایت حتما موفق خواهد شد؛ اما به هر حال این که به موفقیت خود ایمان داشته باشید، احتمال اینکه در نهایت به آن برسید، خیلی زیاد است. اصولا یک فرد اگر در کاری به خودش ایمان داشته باشد، در نهایت در کارش موفق خواهد شد؛ البته با تلاش. وقتی فرد از خودش انتظار موفقیت داشته باشد، در وهله اول باید اعتماد به نفس داشته باشد، بعد به کارش‌ ایمان داشته باشد، تلاش کند و در نهایت به موفقیت برسد.
۵-زنان موفق از ریسک کردن نمی‌ترسند. تمام زن‌ها باید این سوال را از خودشان بپرسند« اگر اصلا از چیزی ترسی نداشتی، چه می‌کردی؟» تغییر ایجاد کردن در شغل و زندگی نیاز به ریسک کردن دارد. زنان موفق تصمیمات بزدلانه نمی‌گیرند؛ اما می‌دانند کجا باید دست به ریسک حساب‌شده بزنند.
۶-زنان موفق می‌دانند که شکست برادر موفقیت است. در واقع همه باید این را بدانیم که شکست متضاد موفقیت نیست، بلکه در کنار موفقیت ایستاده. زنان موفق می‌دانند که همه راه‌ها به سادگی برایشان هموار نخواهد شد و در این مسیر باید زمین بخورند تا دوباره از جایشان بلند شوند و به مسیر ادامه دهند. به عنوان مثال دوازده ناشر اولین جلد هری‌پاتر «جی‌کی رولینگ» را رد کردند؛ اما خب همه می‌دانیم که بعدش چه اتفاقی رخ داد.
۷-زنان موفق ورزش می‌کنند. این زن‌ها به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند. زنان موفق بسیاری در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود از ورزش روزانه خود حرف زده‌اند، نه صرفا به این خاطر که لاغر باشند، بلکه معتقدند ورزش روزانه از میزان استرس فرد می‌کاهد، باعث ترشح اندورفین می‌شود و در نهایت انرژی را افزایش می‌دهد.
۸-زنان موفق می‌دانند قرار نیست به تمام کارهای روزانه یا برنامه‌هایی که برای یک هفته یا یک ماه خود تعریف کرده‌اند، برسند و از این بابت ناراحت هم نیستند. برخی اوقات اگر فرد بپذیرد که قرار نیست از پس تمام کارهایش بربیاید و ممکن است کارهایش به تعویق بیفتد، می‌تواند زندگی کارآمدتری داشته باشد. اینکه یاد بگیرید همه چیز را با هم نخواهید، برای روحیه خودتان بهتر خواهد بود. مثلا اگر برنامه کاری‌تان بسیار شلوغ است و می‌خواهید علاوه بر زبان انگلیسی یک زبان دیگر را هم یاد بگیرید؛ اما وقتش را ندارید و ضرب‌الاجل این کار را دائما به تعویق می‌اندازید، ناراحت نشوید، رهایش کنید.
۹-تحقیق‌ها نشان می‌دهد که زنان گرایش زیادی به در اولویت قرار دادن کارهای خانه دارند. زنان موفق می‌دانند چطور میان مسوولیت بیرون از خانه و داخل خانه تعادل به وجود بیاورند.
۱۰-زنان موفق برای خود یک دایره اعتماد به وجود می‌آورند. به این صورت که سعی به ایجاد روابط خالصانه با دوستان و اطرافیان خود می‌کنند، چون می‌دانند داشتن یک حلقه حمایت دوستانه یکی از کلیدهای رسیدن به موفقیت است. حفظ دوستی‌های قدیمی و ایجاد رابطه‌های خالصانه جدید در محیط کار هم خود فرد را شادتر می‌کند، هم در آینده کمک‌حالش خواهد بود و نکته جالب ماجرا این است که زنان موفق قدر حمایت‌های اطرافیان خود را می‌دانند. آنها به این حقیقت واقفند که موفقیت‌شان به تنهایی و در خلأ اتفاق نیفتاده است. بنابراین در آینده، در زمان موفقیت از هر کس که در این راه به آنها کمک کرده، از جمله اعضای خانواده، دوستان و در نهایت کارمندان و همکاران به شیوه‌های مختلف قدردانی می‌کنند. نمونه بارزش« اپرا وینفری»، مجری معروف تلویزیون است که تا پیش از پایان برنامه معروفش هر سال سورپرایز بزرگی برای پرسنل و حتی شرکت‌کنندگان برنامه‌اش داشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید