Skip to main content

عروسک بافتنی یا عروسک های کاموایی عروسک هایی هستند که با قلاب و میله و کمی کاموا ساخته می شوند. البته در این عروسک ها به جای واژه عروسک سازی باید از واژه عروسک بافی استفاده کرد. عروسک بافی برای کسانی که قبلاً قلاب بافی کرده اند، بسیار ساده خواهد بود. در گام نخست باید تصویر ذهنی از آنچه که می خواهید ببافید داشته باشید، زیرا در این سبک عروسک سازی هیچ الگویی وجود ندارد. عروسک بافتنی دختر و پسر و عروسک بافتنی خرگوش با طرح ساده از نمونه های موفق در بین هنرمندان این رشته است.

بره ناقلا

انواع عروسک سازی با کاموا

عروسک کاموایی

ساده ترین نوع عروسک های کاموایی نیاز به قلاب بافی ندارد. ابتدا کاموا را به دور مقوا یا هر چیزی که بتواند ابعاد عروسک را داشته باشد، می پیچید. سپس آن را از وسط گره زده و مقوا را بیرون می آورید. یک بخش عروسک به عنوان سر عروسک کاموایی و نیمه دیگر نقش بدن عروسک را بازی می کند. این مدل عروسک ها نیازی به بافتن هم ندارند. بلکه با نخ های کاموا و خلاقیت عروسک ساز، عروسک هایی با کاموا شکل می گیرند. همچنین خیلی از عروسک سازان با ایده پردازی های خاص خود، سر عروسک را از چیز دیگری مانند پولیش یا نمد می سازند و بدن عروسک را با کاموا طراحی می کنند.

 

عروسک بافتنی

نوع دیگر این عروسک ها، عروسک هایی هستند که مستقیماً از کاموا برای بافتن استفاده می کنند. همچنین برای پر کردن عروسک هم از کاموا و یا پلی استر استفاده می کنند. برخی نیز از پشم شیشه برای پر کردن عروسک استفاده می کنند که اصلاً توصیه نمی شود زیرا بسیار غیر بهداشتی می باشد.

 

اجزای عروسک نیز به صورت جدا بافته شده و در آخر به یکدیگر وصل می شوند. این عروسک ها نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. به طوری که در مجلات هنر و لباس مانند Cross Stitcher همواره ردپایی از طرح های جدید و خلاقانه در مورد طرز بافت عروسک بافتنی می توان پیدا کرد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید